Lyžovanie v Malej Fatre

Pre lyžiarov je k dispozícii niekoľko lyžiarskych zariadení s rôznou obtiažnosťou, dĺžkou a kapacitou. Viaceré zariadenia poskytujú umelé zasnežovanie aj v prípade, že snehové podmienky nie sú pre lyžiarov celkom priaznivé.

 

VRÁTNA Malá Fatra sa nachádza v srdci Malej Fatry. Ide o stredisko cestovného ruchu, ktoré sa stará o zimné aj letné aktivity. Vďaka svojej dlhej pôsobnosti, patrí stredisko Vrátna Malá Fatra k jedným z prvých lyžiarskych stredísk na Slovensku. Vrátna sa nachádza priamo v srdci Národného parku Malá Fatra, len 3 km od rázovitej obce Terchová.
Lyžiarske stredisko Vrátna Malá Fatra je výnimočné svojou polohou v Malej Fatre. V národnom parku sa nachádzajú tri základne lokality, ktoré spoločne vytvárajú lyžiarske stredisko – Paseky, Poludňový Grúň a Chleb. Tieto tri lokality poskytujú komfort a zážitok počas zimných mesiacov pre každého. Vrátna Malá Fatra prevádzkuje 14 km zjazdoviek, na ktorých si prídu na svoje začiatočníci, rekreační lyžiari, snowboardisti, aktívni športovci, vyznávači extrémnych športov, ale aj rodiny s deťmi.
Na Pasekách rodiny s deťmi ocenia detský areál Kids zone, v ktorom sa deti naučia základom lyžovania a skvelo sa zabavia. Taktiež v stredisku je možnosť sánkovania priamo na kopci. O pestrý program pre detí sa starajú lyžiarske školy v stredisku Vrátna Malá Fatra.

 


 


Vrátna Malá Fatra je vďaka lokalite Chleb to pravé pre adrenalinových jazdcov. Chleb je ideálne miesto pre freeride, skialpinizmus, zimnú turistiku, snowboarding, lyžovania. Na Chlebe sa nachádza najstrmšia zjazdovka na Slovensku! Freerideové zóny v tejto časti strediska sú známe široko-ďaleko a pri dostatku prírodného snehu zlyžujete aj najdlhšiu čiernu zjazdovku na Slovensku, kde na 2000m dĺžke prekonáte až 750m prevýšenie. V Oštiepkovej mulde zase nájdete vôbec najstrmšiu upravovanú zjazdovku v týchto končinách, ktorej najprudšie miesta presahujú 50% sklon svahu. V prípade slnečného počasia tu iste zažijete krásu lyžovania, hôr a Vrátnej doliny, na ktorú len tak nezabudnete.

 

 

 

Škola snežných športov RAW Vrátna  


Lokalita Vrátna Paseky a Poludňový grúň

ponúkajú zjazdovky pre všetkých. K dispozícii sú modré, červené aj čierne zjazdovky, z ktorých väčšina je umelo zasnežovaných a tak sezóna každoročne, bez ohľadu na výkyvy počasia, trvá viac ako 100 dní. Štvorsedačková lanovka, 11 lyžiarskych vlekov a detský park obsluhujú spolu 12 zjazdoviek od tých začiatočníckych až po 1550m dlhú zjazdovku Paseky, ktorá vďaka svojmu pestrému profilu patrí medzi najobľúbenejšie zjazdovky na Slovensku. 

 

Bezplatné parkovisko v stredisko je jednou hlavných výhod lyžiarskeho strediska Vrátna Malá Fatra ako aj skibus premávajúci medzi hlavnými nástupišťami na lanovky (Paseky, Chleb).
Zákazníci sa môžu osobne spýtať a informovať v infocentre, ktoré sa nachádza na Pasekách. Samozrejmosťou v stredisku sú požičovne a servisy lyžiarskeho výstroja, či občerstvenie priamo na svahu.

 

 

Základné informácie v skratke
-nadmorská výška: 600-1709 mnm
-lokality strediska:
   Paseky (600 – 990 mnm),
   Poludňový Grúň (945 – 1220 mnm),
   Chleb (740 – 1520 mnm).
-vleky + lanovky: 12+2
-celková maximálna kapacita zariadení: 10 850 os/h
-zjazdovky / celková dĺžka: 17 / 14 km
-náročnosť zjazdoviek:
      ľahké zjazdovky: 4 ½ (v dĺžke 1000 m),
     stredne ťažké zjazdovky: 8 (v dĺžke 7900 m),
     náročné zjazdovky: 4 ½ (v dĺžke 5700 m)
-dĺžka umelo zasnežovaných tratí: 7800 m
-dĺžka osvetlených tratí: 1500 m dĺžka pravidelne upravovaných tratí: viac ako 8km
-najdlhšia zjazdovka s najvyšším prevýšením: „Turistická“ v lokalite Chleb (3100 m / 776 m)
-bežkárske trate: 22 km
-skialpinistické trate: 19 km
-freeride zóny: až do 1709 mnm
pre deti: detský park Kids Zone s nábehovým pásom SunKids v lokalite Paseky
-zimná sezóna: december – apríl
-bezplatné parkoviská v stredisku
-bezplatný skibus cez víkendy a prázdniny zo/do Žiliny