Program pre cyklistov

Milý cyklista,

vitaj v obci Terchová a v regióne Malá Fatra. Ak máš naozaj chuť spoznať prekrásne a dosiaľ menej známe miesta, naučiť sa čo – to z histórie tohto kraja, či sa len tak pokochať majestátnou prírodou alebo pôvodnou architektúrou v rodisku Juraja Jánošíka, neváhaj a poď sa pobicyklovať po cyklotrasách v Jánošíkovom kraji.

Takmer všetky cyklotrasy majú východiskový bod v Terchovej, priamo pred kostolom, kde je umiestnený aj cykloturistický smerovník s orientačnou panoramatickou mapou širokého okolia. Väčšina cyklotrás je v teréne vyznačkovaná pre širokú skupinu rekreačných cyklistov, ale samozrejme, môžu na nich jazdiť aj rodiny s menšími deťmi. Nezabudli sme však ani na vyznavačov náročnej horskej cyklistiky, pre ktorých máme tiež pripravenú lákavú ponuku.

Celkovo je v Jánošíkovom kraji vyznačených 262 km cykloturistických trás.
Cykloturistické mapy sú k dispozícii v každom ubytovacom zariadení v Malej Fatre. /tel 0903 522 389/

Odporučené cyklotrasy

Adrenalínová cyklotrasa

Začíname v Terchovej pri kostole, odkiaľ po žltej značke (8428) pôjdeme na Panskú lúku. Od tohto miesta však budeme neustále stúpať do kopca, kým neprídeme k smerovníku pri osade Káčerovci.

Asfaltovo – štrková cesta sa mení na príjemnú mäkkú a trávnatú cestičku, ale časom začne veľmi prudko stúpať. Priprav sa na občasné tlačenie svojho bicykla do kopca. Pre psychicky labilnejších cyklistov odporúčame zahryznúť si do jazyka a radšej nenadávať, lebo tým môžeš poštvať proti sebe miestnych medveďov. Privíta Ťa kopec Mravenčík s nadmorskou výškou 992 metrov a dobrou správou, že trasa vedie už iba dolu kopcom. Veľmi sa však neteš, pretože zistíš, že niekedy Ti vlastný bicykel môže pri jazde aj zavadzať.

 

Cyklotrasa pre rodičov s deťmi a seniorov

Nenáročná a pomerne krátka cyklotrasa vedená po asfaltovej ceste do Štefanovej. Odporúčame ísť na bicykel podvečer a zastaviť sa na chvíľku v Tiesňavách, keď slnečný svit mení farby a atmosféru tohto miesta. Skús povedať, čo Ti pripomínajú niektoré skaly. Povyše Tiesňav nezabudni odbočiť doľava a v Štefanovej si zas pozri staré krásne chalupy.

 

Kto bol v Terchovej a nenavštívil rodnú osadu legendárneho zbojníka Juraja Jánošíka, ten určite neprecítil pravú atmosféru Jánošíkovho kraja. Na kopaniciach bol každodenný život tvrdší ako na doline. Jeho bohatstvo sa však skrývalo v prekrásnom prostredí, ktoré sa zachovalo dodnes. Neďaleko odtiaľ sa nachádza neveľké jazierko pod kopcom Pupov, ktoré sa v slnečnom dni doďaleka zrkadlí a poskytuje vodu pasúcim sa ovciam a divej zveri. Toto je len malá motivácia na absolvovanie poznávacej cyklotrasy (5436), ktorá Ťa dovedie až do Zázrivej.

 

Cyklotrasa pre seniorov

Veľmi prijemná cyklotrasa pre seniorov do Doliny Vrátna. Celá je vedená po asfaltovom povrchu s veľkým množstvom odpočívadiel a príjemným občerstvením. Po 3 km je možnosť odbočiť do Štefanovej cca 3,5 km a pokochať sa kráľom tunajších hôr Veľkým Rozsutcom. Krátky odpočinok padne každému vhod vrátane dobre vychladeného zlatého moku. Vraciame sa na križovatku do Vratnej kde pokračujeme zelenou cykloznačkou – smer Vrátna. Po 7 km v sedle bicykla prechádzame časťou Starý dvor kde môžme porozmýšľať či lyžiarske svahy ešte takéhoto razu môžme zjazdovať. Nasledujúce 3 km sú už len stúpaním ku kabínkovej lanovke Vrátna v nadmorskej výške 750m. Po namáhavom stúpaní nezaškodí si prezliecť tričko a už len prechádzkou pozrieť napr. Symbolicky cintorín obetiam Malej Fatry.
Na cestu späť si ešte raz skontrolujme brzdy a zjazdujeme až do Terchovej celých 7 km bez jediného šliapnutia do pedálov.

 

 

Terchovsko Oravská cyklomagistrála

 

Trasa začína v Strečne na pravom brehu Váhu pri Lávke. Asi 2 km vedie trasa spoločne s modrou cyklotrasou okolo vodnej nádrže Žilina. Potom odbočí do obce Varín a cez ňu vyjde na cestu Žilina – Terchová. Pred nami je krásna panoráma Krivánskej Malej Fatry vzadu s Rozsutcami. Cez Krasňany (kaštieľ) mierne stúpame dolinou Varínky cez Belú, Nižný a Vyšný Kamenec do Terchovej. Pred kostolom narazíme na rázcestie cyklotás v Terchovej. Trasy odtiaľto vedú na 12 smerov. Cez osady Biely Potok a Podhorskovci stúpame do sedla Rovná hoľa. Záverečné stúpanie je strmé, odmenou je krásny výhľad smerom na Chočské vrchy, Malý Rozsutec, Kysuckú vrchovinu a Oravské Beskydy. Následne cez Petrovú klesneme do doliny Zázrivky a odbočíme vľavo do Zázrivej. Hore obcou stúpame cez viaceré osady do časti Havrania a jej osady Veľká. Vodítkom je nám stále riečka Zázrivka. Z osady ideme dolinkou po penetrovanej ceste a prejdeme 3 mosty. Potom sa cesta prudko stáča doľava a po 1,5 km sa cesta stáča doprava a stúpa na chatou Klobučná na hrebeň Paráča. Prekoná ho naľavo pod vrcholom Hole a po petetrovanej ceste klesá do doliny Bielej Oravy. Po nej prídeme do Oravskej Lesnej ku kostolu. Tu sa trasa spája s Oravskou cyklomagistrálou. Spolu vedú do obce Zákamenné. Tu sa naša trasa oddelí, odbočí vľavo a súpa do obce Novoť, kde končí značenie. Neznačene možno pokračovať na hraničný prechod do Poľska – na sedlo Novoť.

 

Pre cestných cyklistov

cyklomagistralaa